Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Ireneusz Kozera

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 02 - 04 czerwca 2017 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Program Festiwalu 2016

03.06.2016 - piątek

18.00 Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej

19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
Marzena Ugorna & Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, dyrygent Adam Klocek "Blues Symfonicznie"
Prowadzenie koncertu - Tadeusz Piersiak

Otwarcie wystawy fotograficznej Andrzeja Rumianowskiego i innych "Polski Jazz".

22.00 Jazz Klub "Five O'Clock", ul. Racławicka 2
Enerjazzer feat. Wojtek Kamiński
Jam Session - wstęp wolny

04.06.2016 - sobota

14.00 do 19.00 Aleje NMP
Marching Band "Leliwa Jazz Band"

16.00 OPK Gaude Mater
Przesłuchanie finałowe w konkursie "Swingujący Kruk"

19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
"Ladies Day"
Saksofonarium (PL)
Lisa Wahlandt Trio (Die drei Damen) (D)
Przerwa
Alice in Dixieland (NL)
Prowadzenie koncertu - Justyna Królak

22.00 Jazz Club "Five O'Clock", ul. Racławicka 2
Five O'Clock Orchestra feat. Paweł Tartanus
Jam Session - wstęp wolny

05.06.2016 - niedziela

17.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
Laureaci Konkursu "Swingujący Kruk"
Jan Smigmator & Jazz Band Ball Orchestra
Przerwa
Wręczenie przez Prezydenta Miasta Częstochowy statuetki Honorowego Swingującego Kruka
The Carling Family (S)
Prowadzenie koncertu - Janusz Jadczyk

Członkowie PSJT mogą wchodzić za darmo na wszystkie koncerty za okazaniem zaproszenia.


Dyrektor Festiwalu - Ireneusz Kozera

Ireneusz Kozera dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. Działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Po zakończeniu studiów w WSN w Częstochowie i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie (1986). Funkcję dyrektora Filharmonii sprawował do 1992 roku. W 1993 ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ireneusz Kozera był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie. W roku 1995 pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. W 1996 Ireneusz Kozera zainicjował powstanie, zarejestrował i został Prezesem Zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W latach 1999-2010 był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). Laureat Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej. Od 29 grudnia 2011 otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy powołanie na stanowisko dyrektora Filharmonii Częstochowskiej..


Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Jego istniejący od 2005 roku zespół Aix Dixie Connection został przez niego zreaktywowany i istnieje nadal. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Swingtet Tadeusza ma już częściowo stały skład, tzn. Janusz Sołtysik i Piotr Łobos są już stałymi jego członkami. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.


Konferansjer - Justyna Królak

Justyna Królak, z wykształcenia romanistka, z zamiłowania wokalistka jazzowa znana nie tylko w częstochowskim środowisku jazzowym. Występuje na festiwalach jazzowych i współpracuje z muzykami jazzowymi z całego kraju. Od lat związana z częstochowskim środowiskiem jazzowym. Jest aktywnym członkiem stowarzyszeń jazzowych promujących ten rodzaj muzyki.


Konferansjer - Tadeusz Piersiak

Tadeusz Piersiak, częstochowianin, rocznik 1954. Obecnie kieruje Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie, w którego sali gra się również jazz. Od 1991 do 2014 roku był dziennikarzem Gazety Wyborczej w Częstochowie specjalizującym się w kulturze. Sekundował poczynaniom Five O’Clock Orchestry, także wspierając radą zespół i jego lidera Tadeusza Erhardta-Orgielewskiego. Gazeta w tym czasie promowała wybór Louisa Armstronga na patrona skweru przy Filharmonii Częstochowskiej , jak i postawienie tam pomnika Satchmo. W Gazecie wprowadził i prowadził przez dziesięć lat Plebiscyt „Najlepsi w kulturze”, który szybko uzyskał twórczy prestiż. Organizator i kurator Galerii „Wejściówka” wciąż propagującej częstochowskich plastyków. W przeszłości działacz ruchu filmowego, wieloletni prelegent DKF-ów „Rumcajs” i „Lech” (który współtworzył). Przewodniczący jury Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Założyciel i pierwszy kierownik Ośrodka Kultury Filmowej.


Konferansjer - Janusz Jadczyk

Ukończył WSP w Częstochowie 1984 kierunek wychowanie muzyczne. Następnie Główna Szkołę Handlowa w Warszawie, podyplomowe studium menadżerskie. Uzyskał dyplom zawodowy artysty teatralnego i estrady. Jest także dziennikarzem i publicystą. Organizuje i reżyseruje i prowadzi imprezy , przyjęcia, bankiety, konferencje prasowe. Zdecydowanie większość dorosłego życia realizuje w kulturze i mediach. W 1997 r. Został odznaczony przez wojewodę częstochowskiego – Zasłużony dla rozwoju woj. Częstochowskiego. Pracował w Urzędzie miasta, potem w Muzeum W Częstochowie. Od 2004 roku objął funkcje dyrektora częstochowskiego muzeum.


Marzena Ugorna

Marzena Ugorna – jedna z lepiej zapowiadających się artystek młodego pokolenia. Nieliczna, która stawia na treść i siłę przekazu. Autentyczna i wyrazista. Muzycznie określona. Obdarzona charakterystyczną “ciemną” barwą głosu. Okrzyknięta „wielką damą polskiego bluesa”. Półfinalistka III edycji The Voice of Poland. Laureatka programu Szansa na sukces, a także ogólnopolskich festiwali. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakochana w muzyce i jej magicznej sile. Muzyka jest tym, co ją inspiruje, co wyraża jej nastroje, interpretuje zdarzenia i daje energię do działania. Pomysłodawca, dyrektor artystyczny i producent projektu: "Blues Symfonicznie" w którym Artystka łączy dwa odległe światy muzyczne, najprawdziwszy w treści blues zestawiony z klasycznym brzmieniem orkiestry symfonicznej. Wkrótce ukaże się jej debiutancki singiel.


Adam Klocek

Adam Klocek - dyrygent i wiolonczelista, laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk mianując swoim asystentem. Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z Miodowej. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Maksymiuka dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Filharmonii Krakowskiej). Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej czy Wrocławskiej. W latach 2007-2009 był także dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej w Arizonie (USA).W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem Gloria Artis. W roku 2012 Adam Klocek został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie.


Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Filharmonia Częstochowska zainaugurowała działalność w 1945 roku koncertem w sali miejskiego teatru. W 1965 roku orkiestra otrzymała nowy piękny gmach z dwiema salami: koncertową i kameralną. W styczniu 1976 roku Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Częstochowie otrzymała miano Filharmonii. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej prowadzi działalność koncertową o szerokim zakresie repertuarowym, obejmujący koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe, kameralne, popularno rozrywkowe, oraz edukacyjne programy dla dzieci i młodzieży. Zespół symfoniczny składa się z wysokiej klasy profesjonalnych muzyków. Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie orkiestra bierze udział w licznych festiwalach oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą. Z Orkiestrą występują wybitni dyrygenci oraz najwybitniejsi polscy soliści i wielu wykonawców zagranicznych, m.in. dyrygenci: Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Karol Stryja, Stanisław Gałoński, Gabriel Chmura, Luciano Acocella (Włochy), Zelman Boxer (USA), Vladyslav Czarnecki (Niemcy), Cindy Egolf (USA), Volker Hempfiling (Niemcy), Michi Hayashi (Japonia), Vladimir Kiradjiev (Bułgaria), Olaf Koch (Niemcy), Arild Remmeril (Norwegia), Makoto Suehiro (Japonia), Joel Zuben (USA), Tsung Yeh (USA), Torsten Ostergen (Szwecja), Georg Mais (Niemcy), Tilo Lehmann (Niemcy), Antoine Mitchell (Wielka Brytania), Volker Schmidt-Gertenbach (Niemcy); wokaliści: Stefania Toczyska, Grażyna Brodzińska, Zofia Kilanowicz, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Bogdan Paprocki, Krzysztof Szmyt, Bogusław Morka, Adam Zdunikowski, Kazimierz Kowalski, Dariusz Stachura; instrumentaliści: Vadim Brodski, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Michał Urbaniak, Wanda Wiłkomirska, Piotr Pławner, Kevin Kenner (USA), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Krystian Zimmerman, Waldemar Malicki, Jadwiga Rappe, Krzysztof Jabłoński, Eric i Marc Franceries (Francja), Barbara Górzyńska, Andrzej Bauer, Menahem Breuer (Izrael), Pablo de la Cruz (Hiszpania), Christian Wetzel (Niemcy), Joshua Bell (USA), Vadim Repin (Rosja), Evelyn Glennie (Szkocja), Midori (Japonia).


Wystawa fotograficzna "Polski Jazz"

Autorami wystawy fotograficznej "Polski Jazz" są fotograficy grupy "Jazz-Foto", którą utworzył Andrzej Rumianowski znany z inicjatywy "Muzeum Jazzu". Na wystawie będzie można zobaczyć 38 prac polskich fotografików, którzy tworzą tę grupę.


Enerjazzer

Enerjazzer to grupa załorzona w roku 2007 przez puzonistę Adama Solskiego. Muzyka zespołu to stary, radosny jazz tradycyjny i nie jest to jeden stylistyczny posiłek, lecz urozmaicona uczta. Proponowane menu to: Ragtime, Blues, Dixieland, New Orlean’s, Chicago, a zwłaszcza danie królewskie - Swing. Na repertuar zespołu składają się między innymi takie projekty jak: BLUESLANDIA - inspirowana bluesem; POLANDIA - udowadnia, iż Polacy nie gęsi, swe standardy mają, a muzyka polska jest muzyką światowego formatu (płyta CD); oraz BAJKOLANDIA - czyli jazzowe opracowania muzyki z filmów i bajek dla dzieci. Zespół występował i podbił serca publiczności między innymi na: Międzynarodowym Festiwalu "Jazz w Ruinach" (2007), Międzynarodowym Festiwalu "Ulicznicy" (2007, 2008, 2010, 2013), "Baszta Jazz Festiwal" (2008, 2015), "Old Jazz Meeting - Złota Tarka" (2008, 2011, 2015), "Jazz Jaro" (Czechy 2009), "Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi" (2009), "Petrovac Jazz Festival" (Czarnogóra 2009), "Salon Tradicniho Jazu" (Czechy 2010), "Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego" w Rybniku (2009, 2010), Jazz Zdrój Festiwal w Konstancinie (2014), oraz Jazzowy Rynek w Tarnowie (2015).


Leliwa Jazz Band

Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Kapela podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody "Złota Tarka - Gold Washboard 2005" na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego – Warszawa 2005, Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego – Kolbuszowa 2006. Wyróżniony nagrodą "Uskrzydlony - 2005" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Zespół LJB brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in.: Krakowskie Zaduszki Jazzowe - Kraków, Baszta Jazz Festiwal - Czchów, Hot Jazz Spring - Częstochowa, Mazurska Fiesta Jazzowa - Giżycko, Old Jazz Night - Pisz, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem, Śląski Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jazz-Mandau - Zittau (D), International Jam Session (SK), Nemetkozi Dixieland Festival - Salgotarjan (HU), International Dixieland Most (CZ), Mezinarodni Tynistky Swingovy Festival (CZ), Salon Tradiocniho Jazzu Libis k. Prahy (CZ), Don Chento Jazz 2010 - Kaliningrad (RU). W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem.


Saksofonarium

Saksofonarium to żeński kwartet powstały w listopadzie 2009 r. w Krakowie. Saksofonarium jest rezultatem zderzenia różnych muzycznych temperamentów, które połączyła fascynacja kameralistyką saksofonową. Kwartet ciągle poszerza swoje horyzonty muzyczne, przekonując się do nowych brzmień oraz stawiając sobie coraz to nowe wyzwania. Tworzą go cztery saksofonistki, absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. Paulina Owczarek - saksofon barytonowy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Rzymkowskiego oraz filologii rosyjskiej na UJ. Gra na saksofonie altowym i barytonowym. Dorota Olech - saksofon tenorowy. Ukończyła z wyróżnieniem klasę saksofonu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentką Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie. Aleksandra Skierka - saksofon altowy. Jest absolwentką OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Studiowała w klasie saksofonu prof. Andrzeja Rzymkowskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła również Akademię Ignatianum, na Wydziale Pedagogicznym. Joanna Jarosz - saksofon sopranowy/altowy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie saksofonu prof. Andrzeja Rzymkowskiego.


Lisa Wahlandt Trio

Lisa Wahlandt - vocal, studiowała w Bruckner Konservatorium w Linz oraz Manhattan School of Musik w Nowym Jorku. Występuje w klubach i na festiwalach jazzowych w całej Europie, oraz jest docentem w klasie wokalistyki jazzowej. Nagrała wiele płyt dla renomowanego wydawnictwa "Enja". Znana coraz bardziej jako twórczyni muzyki filmowej. Andrea Hermenau - fortepian, vocal, studiowała w Richard-Strauss-Konservatorium w Monachium, pierwsze miejsce w konkursie "Jugend jazzt 2002", dyplom w klasie kompozycji na WSM w Dreźnie. Wiele nagrań jako muzyk studyjny. Christiane Öttl - kontrabas, vocal, docent LandesjugendJazzorchester Bayern, prowadzi zajęcia na kursach dla młodzieży, miltiinstrumentalistka.
Tio specjalizuje się w arranżacjach na jazzowo utworów lat 30-tych oraz utworów epoki swingu. Wykonuje też utwory w innych stylach od jazzu poprzez bossa nova do standardów pop. Grupa ta znana jest także pod nazwą "Die drei Damen". Echa prasowe: "(...) jedne z najbardziej fascynujących głosów jazzu w Europie!" (Welt am Sonntag), "Każdy ich utwór to przeżycie!" (Süddeutsche Zeitung), "Każdy z ich utworów to przeżycie!" (Mittelbayerische Zeitung).


Alice in Dixieland

Składający się tylko z pań holenderski zespół "Alice in Dixieland" istnieje już od ponad 30 lat. Inspiracją przy wyborze nazwy dla dla zespołu była książka Lewisa Carolla "Alice in Wonderland" ("Alicja w krainie czarów"). Początkowo zespól grał wyłącznie dixieland, ale z czasem zaczął rozszerzać repertuar. Obecnie aranżacje zespołu mają elementy nie tylko dixielandu, ale także swingu i mainstreamu. Występował on już w Danii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Tunezji, Włoszech. W Polsce słyszeliśmy go podczas festiwalu "Swinging Jura" w Olsztynie k/Częstochowy w roku 2008. Pierwszą płytę zespół nagrał w roku 1984, po niej nastąpiło 6 kolejnych. Nawiązuje on łatwo kontakt z publicznością, zwraca uwagą starannymi aranżacjami. Skład zespołu: Louise Hensen – Vocal; Suzan Veneman – trąbka / Vocal; Anja Nielsen – Saksofon tenorowy/ Vocal; Amaia Izarzurgaza Barrena – fortepian; Sylvia Maessen – kontrabas/ Vocal; Lielian Tan – perkusja.


Five O'Clock Orchestra feat. Paweł Tartanus

Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra powstał w 1969 roku. oku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Zespół Five O'Clock Orchestra wydał 4 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską, Jubillee. W repertuarze orkiestry znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Skład zespołu:
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od 07.08.2011 jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.
Janusz Sołtysik - klarnecista, saksofonista, pianista. W 2002 roku Janusz Sołtysik założył Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie, którego był pierwszym prezesem, obecnie pełni funkcję prezesa honorowego.
Jakub Moroń - puzon, od 2016 roku członek Five O'Clock Orchestra zastąpił Dymitra Markiewicza. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Wojtek Kamiński - fortepian. W zespole od roku 2005. Brał udział w nagraniach ostatnich 3 płyt zespołu. Ceniony pedagog i popularyzator jazzu. Założyciel legendarnej formacji "Old Timers" z którą gra do dnia dzisiejszego. Laureat Honorowego Swingującego Kruka.
Maciej Cichoń - banjo, od 2016 roku członek Five O'Clock Orchestra, zastąpił Andrzeja Nowickiego, zmarłego 31.01.2016.
Daniel Pomorski - kontrabas. Związany z zespołem od jego reaktywacji w roku 1999 grając w jego składzie wówczas na trąbce. Złotą Tarkę zdobył także jako członek grupy Siergiej Wowkotruba. Ceniony aranżer i muzyk studyjny.
Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew. Od 1969 roku gra w zespole Five O'Clock Orchestra, którego jest współzałożycielem.
Five O'Clock Orchestra wystąpi z gościem specjalnym Pawłem Tartanusem. Paweł Tartanus - wokalista i instrumentalista (gitara, banjo) współpracujący od lat z najlepszymi polskimi zespołami jazzu tradycyjnego. Jest on tradycyjnym symbolem i legendą jazzu a od ponad 30 lat jest zawsze w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika "Jazz Forum". Nie ma kraju w Europie, w którym nie koncertowałby wraz zespołem zdobywając z nim wiele nagród oraz wyróżnień. Stworzył piękne duety z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Izą Zając. Wielokrotnie zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya. O tym jak jest wszechstronnym muzykiem świadczyć może choćby zaproszenie do nagrania płyty "Gershwin Copland Bernstein" z zespołem Sinfonia Varsovia.


Jan Smigmator

Jan Smigmator pochodzący z Czech, młody, swingowy wokalista, wzorujący się na gwiazdach światowego wokalu jazzowego, takich jak: Frank Sinatra, Sammy Davis Jr., Dean Martin czy Tonny Bennett. Wokalista wystąpi z zespołem Jazz Band Ball Orchestra.


Jazz Band Ball Orchestra

Jazz Band Ball Orchestra (także Jazz Band Ball, w skrócie JBBO) - polski zespół muzyczny wykonujący jazz tradycyjny, uważany za najstarszy polski zespół wykonujący ten gatunek muzyki. Powstał w Krakowie w listopadzie 1962 roku. Inicjatorem powstania grupy był Jan Kudyk, a w jej skład weszli studenci krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Jazz-band z powodzeniem zaczął występy na festiwalach profesjonalnych muzyków jazzowych (Jazz nad Odrą we Wrocławiu w 1963, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie w 1965, 1966, 1969 i 1976, Old Meeting Jazz w Warszawie w latach 1976-78 i 1980-81). Koncertował też poza granicami kraju (Austria, Czechosłowacja, Dania, Francja, NRD, RFN, Szwecja, USA, Wyspy Kanaryjskie) i brał udział w zagranicznych festiwalach, m.in. North See Jazz Festival w Hadze (Holandia), Dixieland Meeting w Obernhausen (RFN), a także wielokrotnie w amerykańskim Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento. Jazz Band Ball Orchestra współpracował m.in. z amerykańskim trębaczem jazzowym Wallace'em Davenportem, z którym wspólnie zagrał na Jazz Jamboree w 1969 i 1976 roku. Zespół brał ponadto udział w licznych programach telewizyjnych i audycjach radiowych. Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie.


The Carling Family

The Carling Family pochodzi ze szwedzkiego Göteborga. Przygodę z jazzem rozpoczęli w 1983 roku. Wcześniej grali różne style muzyczne, od klasyki po folk. Jako Carling Family zdobyli uznanie i odnieśli międzynarodowy sukces, od 1983 roku występując w 17 krajach. Już w 1984 nagrali wiele programów telewizyjnych i radiowych, zarówno w Szwecji, jak w innych krajach. Tego samego roku wydali swoją pierwszą płytę "I lost my heart in Dixieland" (Phontastic records). Jednym z bardziej znaczących występów zespołu był transmitowany do wielu państw przez niemiecką stację RTL II Koncert Milenijny, który odbył się we Frankfurcie nad Menem. Carling Family sprawdza się we wszystkich tradycyjnych rodzajach jazzu: Hot Jazz, Dixieland, Chicago, New Orleans, Swing, Bebop i Jazz lat 60tych. Niezależnie jednak od różnorodności stylów, ich muzyka posiada zawsze indywidualny koloryt dzięki muzykom, z których każdy posiada umiejętność gry na wielu instrumentach i dzięki wzbogacaniu dźwięków o takie elementy, jak stepowanie czy akrobacje. Skład zespołu: Gunhild Carling - trąbka, puzon, wokal; Max Carling - klarnet, skrzypce, saksofon tenorowy; Gerd Carling - fortepian, puzon, saksofon altowy; Hans Carling - fortepian, trąbka; Ulf Carling - perkusja; Aina Carling - banjo; Tomas Carling - bas; Nanna Carling - piano, saksofon sopranowy.


stat4u Usługi finansowe Mini Clubman Stomatolog Częstochowa nauka na pianinie Nauka na perkusji Gliwice

Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą SGS Stroiciel Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra