Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Adam Klocek

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XVI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 03.09-05.09.2021 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Program Festiwalu 2021

3.09.2021 - piątek

18.00 - Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16

19.00 - Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Otwarcie festiwalu, wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka Timowi Kliphuisowi
Tim Kliphuis & Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Tim Kliphuis - skrzypce
Adam Klocek - dyrygent
Tim Kliphuis, Koncert skrzypcowy d-moll "Ulysses"

22.00 - Jazz Klub "Five O'Clock" Częstochowa ul. Wilsona 16
Tador Swingtet
Jam Session

4.09.2021 - sobota

19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Five O'Clock Orchestra
Dorrey Lyles & White Trash

22.00 - Jazz Klub "Five O'Clock", Częstochowa, ul.Wilsona 16
Darek Ziółek Swing Collective
TadeQ & his Company
Jam Session

5.09.2021 - niedziela

12.00 - ul. Jazzowa w Częstochowie "Piknik na ulicy Jazzowej"
S'Kwartet


Dyrektor Festiwalu - Adam Klocek

Adam Klocek dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. Dyrygent i wiolonczelista, laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Adam Klocek jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych: Multimedia Amber Road Festival oraz Wszystkie Strony Świata w Puławach. Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego. Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. W sierpniu 2014 roku odbyło się prawykonanie jego suity Feniks z okazji 100-lecia zburzenia miasta Kalisza, napisanej dla Dawida Podsiadło oraz Moniki Borzym. Koncert ten, rejestrowany przez TVP, zgromadził 14 tysięcy słuchaczy. W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W latach 2012-2020 Adam Klocek pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt dokonań w obszarze muzyki. Z dniem 1 września 2020 objął stanowisko Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej.


Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Tadeusz Orgielewski

Tadeusz Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor, popularyzator jazzu. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Jego istniejący od 2005 roku zespół Aix Dixie Connection został przez niego zreaktywowany i istnieje nadal. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego. Uhonorowany przez Prezydenta Miasta Częstochowy Nagrodą Miasta w dziedzinie kultury 2008 i medalem "Merentibus" 2014.


Tim Kliphuis

Tim Kliphuis (skrzypce) to czarodziej dźwięku. Podczas klasycznych studiów w Konserwatorium w Amsterdamie holenderski skrzypek Tim Kliphuis odkrył swój improwizacyjny styl, współpracując z takimi ognistymi europejskimi Cyganami jak: gitarowymi Fapy Lafertin, Angelo Debarre i Stochelo Rosenberg. Tim jest powszechnie uważany za spadkobiercę francuskiego mistrza jazzowego Stéphane Grappelli, ze względu na piękno swego tonu i swobodę improwizacji. W 2007 r. Festiwal Richarda Straussa w Niemczech zlecił mu poszerzenie repertuaru o muzykę klasyczną, która od tego czasu doprowadziła do wielu występów na klasycznych koncertach, festiwalach i konkursach, z wykorzystaniem materiału Vivaldiego, Aarona Coplanda, Bacha, Richarda Straussa, Fauré i inni. Tim dzielił scenę z takimi legendami jak: Frankie Gavin, Richardem Galliano, Roby Lakatosem i Les Paulem, a jego muzyczny geniusz chwalił Nigel Kennedy. Ostatnie klasyczne kolaboracje obejmują Filharmonię Omsk (Rosja), Filharmonię Haską (Holandia) oraz skrzypków Gordana Nikolic i Daniela Hope. Tim zdobył nagrodę Scottish Jazz Award i trofeum Woordfees z Afryki Południowej. Wybitny pedagog Kliphuis jest autorem bestsellerowej książki Stéphane Grappelli Gypsy Jazz Violin. Jego warsztaty były prezentowane na festiwalach, konserwatoriach i kursach letnich na całym świecie. Tim Kliphuis jest profesorem improwizacji smyczkowej w Konserwatorium w Amsterdamie i co roku w sierpniu organizuje Grappelli-Django Camp w Holandii.
Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą Swinging Golden Stream Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra