Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Ireneusz Kozera

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XVI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 03.09-05.09.2021 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Program Festiwalu 2020


Dyrektor Festiwalu - Ireneusz Kozera

Ireneusz Kozera dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. Działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Po zakończeniu studiów w WSN w Częstochowie i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie (1986). Funkcję dyrektora Filharmonii sprawował do 1992 roku. W 1993 ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ireneusz Kozera był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie. W roku 1995 pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. W 1996 Ireneusz Kozera zainicjował powstanie, zarejestrował i został Prezesem Zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W latach 1999-2010 był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). Laureat Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej. Od 29 grudnia 2011 otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy powołanie na stanowisko dyrektora Filharmonii Częstochowskiej..


Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Tadeusz Orgielewski

Tadeusz Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor, popularyzator jazzu. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Jego istniejący od 2005 roku zespół Aix Dixie Connection został przez niego zreaktywowany i istnieje nadal. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego. Uhonorowany przez Prezydenta Miasta Częstochowy Nagrodą Miasta w dziedzinie kultury 2008 i medalem "Merentibus" 2014.


Konferansjer - Janusz Jadczyk

Janusz Jadczyk - konferansjer, prezenter, od lat związany z Festiwalem „Hot Jazz Spring”. Absolwent wydziału sztuki muzycznej Uniwersytetu im.Jana Długosza (daw. WSP) w Częstochowie w 1984; następnie studium menedżerskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, studium Dziennikarstwa Europejskiego w Natolinie i muzeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uzyskał także tytuł zawodowy artysty teatralnego i estrady. Uprawia dziennikarstwo i publicystykę. Organizuje, reżyseruje i prowadzi imprezy, koncerty, aukcje sztuki, promocje i konferencje. Zdecydowanie większość życia zawodowego realizuje w kulturze i mediach. Był wieloletnim dyrektorem Muzeum Częstochowskiego. W 1997 został odznaczony przez wojewodę częstochowskiego – „Zasłużony dla rozwoju Województwa Częstochowskiego”, a w 2016 otrzymał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaczenie - „Zasłużony dla Kultury Polskiej.


Tim Kliphuis

Tim Kliphuis (skrzypce) to czarodziej dźwięku. Podczas klasycznych studiów w Konserwatorium w Amsterdamie holenderski skrzypek Tim Kliphuis odkrył swój improwizacyjny styl, współpracując z takimi ognistymi europejskimi Cyganami jak: gitarowymi Fapy Lafertin, Angelo Debarre i Stochelo Rosenberg. Tim jest powszechnie uważany za spadkobiercę francuskiego mistrza jazzowego Stéphane Grappelli, ze względu na piękno swego tonu i swobodę improwizacji. W 2007 r. Festiwal Richarda Straussa w Niemczech zlecił mu poszerzenie repertuaru o muzykę klasyczną, która od tego czasu doprowadziła do wielu występów na klasycznych koncertach, festiwalach i konkursach, z wykorzystaniem materiału Vivaldiego, Aarona Coplanda, Bacha, Richarda Straussa, Fauré i inni. Tim dzielił scenę z takimi legendami jak: Frankie Gavin, Richardem Galliano, Roby Lakatosem i Les Paulem, a jego muzyczny geniusz chwalił Nigel Kennedy. Ostatnie klasyczne kolaboracje obejmują Filharmonię Omsk (Rosja), Filharmonię Haską (Holandia) oraz skrzypków Gordana Nikolic i Daniela Hope. Tim zdobył nagrodę Scottish Jazz Award i trofeum Woordfees z Afryki Południowej. Wybitny pedagog Kliphuis jest autorem bestsellerowej książki Stéphane Grappelli Gypsy Jazz Violin. Jego warsztaty były prezentowane na festiwalach, konserwatoriach i kursach letnich na całym świecie. Tim Kliphuis jest profesorem improwizacji smyczkowej w Konserwatorium w Amsterdamie i co roku w sierpniu organizuje Grappelli-Django Camp w Holandii.
Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą Swinging Golden Stream Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra