Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Ireneusz Kozera

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XV Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 06.06 - 09.06.2019 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Program Festiwalu 2019Dyrektor Festiwalu - Ireneusz Kozera

Ireneusz Kozera dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. Działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Po zakończeniu studiów w WSN w Częstochowie i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie (1986). Funkcję dyrektora Filharmonii sprawował do 1992 roku. W 1993 ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ireneusz Kozera był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie. W roku 1995 pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. W 1996 Ireneusz Kozera zainicjował powstanie, zarejestrował i został Prezesem Zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W latach 1999-2010 był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). Laureat Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej. Od 29 grudnia 2011 otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy powołanie na stanowisko dyrektora Filharmonii Częstochowskiej..


Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Tadeusz Orgielewski

Tadeusz Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor, popularyzator jazzu. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Jego istniejący od 2005 roku zespół Aix Dixie Connection został przez niego zreaktywowany i istnieje nadal. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego. Uhonorowany przez Prezydenta Miasta Częstochowy Nagrodą Miasta w dziedzinie kultury 2008 i medalem "Merentibus" 2014.


Konferansjer - Janusz Jadczyk

Janusz Jadczyk - konferansjer, prezenter, od lat związany z Festiwalem „Hot Jazz Spring”. Absolwent wydziału sztuki muzycznej Uniwersytetu im.Jana Długosza (daw. WSP) w Częstochowie w 1984; następnie studium menedżerskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, studium Dziennikarstwa Europejskiego w Natolinie i muzeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uzyskał także tytuł zawodowy artysty teatralnego i estrady. Uprawia dziennikarstwo i publicystykę. Organizuje, reżyseruje i prowadzi imprezy, koncerty, aukcje sztuki, promocje i konferencje. Zdecydowanie większość życia zawodowego realizuje w kulturze i mediach. Był wieloletnim dyrektorem Muzeum Częstochowskiego. W 1997 został odznaczony przez wojewodę częstochowskiego – „Zasłużony dla rozwoju Województwa Częstochowskiego”, a w 2016 otrzymał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaczenie - „Zasłużony dla Kultury Polskiej.


Smooth Gentlemen

Po wielu latach współpracy z rodzimym zespołem Boogie Boys oraz udziale w dziesiątkach zdarzeń muzycznych z udziałem polskich, europejskich i amerykańskich artystów, Bartłomiej Szopiński - pod namową managera muzycznego Macieja Kręca – otworzył nowy rozdział w swoim muzycznym życiu i stworzył projekt/platformę muzyczną "Smooth Gentlemen". W swoim założeniu ma prezentować ona inną część zainteresowań muzycznych Bartka, nieco odbiegającą od dotychczasowego oblicza muzyka. W ramach tej platformy twórczej w zeszłym roku ukazała się świetnie przyjęta EPka „Smooth Gentlemen” nagrana w duecie z poznańskim muzykiem Maciejem Sobczakiem. Teraz mamy przyjemność zaprezentować druga odsłonę Smooth Gentlemen, jaką jest pełnowymiarowy album pod tytułem „NEW", nagrany w formule tria z nowymi muzykami. Obok Bartłomieja Szopińskiego (vocal, organy Hammonda, fortepiany) w nagraniach towarzyszą leaderowi Piotr Bienkiewicz (gitara) oraz Miłosz Szulkowski (perkusja). Ich muzyka jest połączeniem soulu i bluesa z domieszką jazzu, boogie - i co ważne - zanurzona jest w tradycyjnym brzmieniu amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX-ego wieku. Czasami łagodne, czasami wybuchowe, ale zawsze energetycznie zagrane utwory, zabarwione ciekawymi chórkami zaśpiewanymi przez amerykańskich gości, tworzą materiał, który brzmi bardzo różnorodnie, amerykańsko. Jest to zabiegiem celowym i zgadza się z zamiłowaniem kompozytora do tego kraju i jego muzycznych korzeni.


Ida Zalewska Quartet

Ida Zalewska - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, konsekwentnie podąża obraną drogą a jej rozwój można docenić słuchając kolejnych płyt: funkowo-soulowej „The Best Of” z 2010 roku, klasycznie jazzowej „As Sung by Billie Holiday” z 2012 roku i wydanej przez słowacką Hevhetię, autorskiej „Storrytelling”, której premiera odbyła się w lutym 2016 roku. Utwory z płyt Idy grane były przez: Radio Dla Ciebie, Polskie Radio PR3, Radio Jazz i wiele innych. Współpracowała z muzykami takimi jak: Janusz Muniak, Arek Skolik, Jerzy Małek, Piotr Baron, Adam Kowalewski, Maciej Adamczak, Wojciech Pulcyn, Łukasz Żyta, Michał Tokaj, Sławek Wierzcholski, Kuba Płużek, Marek Pospieszalski, Gustaw Brom Czech Big Band, Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego i innymi. Artystka występowała na wielu festiwalach bluesowych i jazzowych: Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jimiway, Green Town of Jazz, Jazz w Ruinach, Tarnogórskie spotkania jazzowe, Jazzbląg, Cracow Jazz Festival, Gulf Jazz Festival w Dubaju, Kuwejcie i Bahrajnie i innych. W ankiecie JazzTop 2016 czasopisma Jazz Forum znalazła się w pierwszej 10 najlepszych polskich wokalistek jazzowych. Koncert „As sung by Billie Holiday” to piosenki z repertuaru Lady Day. Będzie można usłyszeć charakterystyczne bluesy, swingi, nostalgiczne ballady, z których słynęła Billie Holiday w nowych aranżacjach w wykonaniu: Idy Zalewskiej – śpiew, Kuby Płużka – fortepian, Michała Jarosa – kontrabas i Arkadiusz Skolika – perkusja.


The Sazerac Swingers

The Sazerac Swingers są uważani za jeden z najlepszych europejskich zespołów grających, współczesny Jazz Nowoorleański tak, jak dziś jest grany w miejscu narodzin. Ich dźwięki i ich imponująca energia elektryzują publiczność na festiwalach i klubach, zapewniając widzom niezapomniane widowisko. Nazwa pochodzi od oficjalnego napoju miasta Nowy Orlean - Sazerac koktajl, którego początki sięgają 1804 roku. The Sazerac Swingers zamieniają każdy koncert w niezapomnianą imprezę na najwyższym poziomie artystycznym. Grupa prowadzona jest przez weterana z Nowego Orleanu Maxa Christiana, kanadyjską piosenkarkę i tancerkę Emily Rault i trębacza Christiana Altehülshorst. Najlepiej sprzedający się niemiecki magazyn muzyczny „Good Times” napisał o tej wielonarodowej grupie (GER, FRA, GB, CAN, PHI): „The Sazerac Swingersi to jedna z największych atrakcji niemieckiej sceny jazzowej. Gdziekolwiek się pojawią, już po dwóch piosenkach, miejsce koncertu zamienia się w imprezową jamę niedźwiedzi.19 października 2018 r. była premiera nowego albumu „PUT THE JAZZ BACK IN JAZZ!”.


Five O'Clock Orchestra

Zespół jazzu tradycyjnego "Five O'Clock" został założony we wrześniu 1969 przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 Politechnika Częstochowska obchodziła 30-lecie swego istnienia. "Five O'Clock" postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu "Politechnik" w dniu 24.09.1999 rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie ZŁOTEJ TARKI (2001, 2001), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING. Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu. 25.01.2003 zespół przyjął nazwę "FIVE O’CLOCK ORCHESTRA". Dotychczas nagrał 4 płyty: "Lazy River", "Bix & Henryk", "Suitę Nowoorleańską", oraz "Jubilee" Kompozytorami "Suity Nowoorleańskiej" są członkowie zespołu: Tadeusz Orgielewski oraz Eugeniusz "Kerry" Marszałek. Na festiwalu "Old Jazz Meeting" w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał HONOROWĄ ZŁOTĄ TARKĘ. Jest teraz obok legendarnego "OLD TIMERS" jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie. Skład zespołu: Tadeusz Orgielewski - kornecista, kompozytor; Leszek Nowotarski - saksofonista sopranowy; Jakub Moroń - puzonista; Maciej Cichoń - grający na banjo; Piotr Górka - kontrabasista; Andrzej Wardęga - perkusista i wokalista.


Neil Wilde

Neil Wilde - pianista, wokalista, autor muzyki i tekstu pochodzący z hrabstwa Yorkshire w Anglii. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 17 lat. Po regularnych podróżach i koncertach w Skandynawii w 1991 r. osiedlił się w Norwegii. Pracował tam w telewizji oraz radiu, gdzie został okrzyknięty „Najlepiej strzeżonym norweskim sekretem”. Koncertował w wielu miejscach świata, m.in. takich jak: Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, USA, Hiszpania, Polska, Tajlandia. Największy wpływ miały na niego takie osobisto¬ści jak Jerry Lee Lewis i Elvis Presley przez co szybko zaczął interesować się boogie-woogie i rock and rollem. W efekcie wypracował swój niepowtarzalny styl śpiewania oraz gry na pianinie. Potrafi zabawiać publiczność grając na fortepianie w dość nietypowy sposób, używając wieszaków, wałków to malowa¬nia, nóg, łokci, a wszystko to w stylu boogie-woogie. Już przez ponad 40 lat podróżuje po całym świecie sprawiając ludziom przyjemność swoimi występami.


Forsal

Powstały w 2013 roku zespół Forsal od początku swego istnienia był grupą przyjaciół, którzy za misję obrali sobie prezentowanie słuchaczom ambitnej, autorskiej, okraszoną dużą dawką improwizacji muzyki. Początkowo twórczość zespołu oparta była na amerykańskich utworach bluesowych w stylistyce West Coast, która z czasem przerodziła się we własny pomysł na autorską muzykę. W efekcie podczas koncertów usłyszeć można utwory o charakterze bluesowym, blues-swingowej, funky, rock a nawet jazz. Twórczość ta wzbogacona jest nietuzinkowymi polskimi tekstami. Perfekcyjna sekcja, intrygująca gitara elektryczna, świetnie brzmiące organy Hammonda i harmonijka ustna oraz bardzo dobry kontakt lidera z publicznością w połączeniu z charakterystycznym pomysłem na śpiew daje niepowtarzalne i unikatowe brzmienie w skali całego kraju. Zespół można było usłyszeć m.in. na najważniejszych festiwalach w kraju i zagranicą: Blues Alive 2018, Jimyway Blues Festival, Rawa Blues Festival, Suwałki Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Blues Aperitiv (Laureat eliminacji do festiwalu Blues Alive) (CZ), Bluesroads Festiwal Kraków (Laureat konkursu 2014), Rybnik Blues Festiwal (Laureat Konkursu), Imielin Blues Festiwal (Ialreat konkursu 2017), New York Festiwal (wyróżnienie 2014), Ochota Blues Festiwal, Festiwal Blues nad Bobrem, Krosno Blues Festiwal, Blues na Siewierskim Zamku, Meskalin Blues Festival. Zespół od 2019 roku rozpoczął nowy etap. Po kilku okazyjnych wspólnych występach oraz rewelacyjny odbiorze muzycy postanowili zaprosić do wspólnego koncertowania brytyjskiego wokalistę i pianistę Neil-a Wilde. Skład zespołu: Neil Wilde – śpiew piano,; Jakub Konieczko – śpiew, harmonijka ustna; Adrian Lewandowski – gitara elektryczna; Dariusz Drążkiewicz- instrumenty klawiszowe; Wojciech Pachuta – gitara basowa; Damian Smoliński – perkusja.


Waldemar Malicki

Waldemar Malicki (ur. 3 października 1958 w Lublinie) – polski pianista i satyryk. W 1982 ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Wydał 38 płyt i otrzymał 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki. Występował podczas wielu festiwali, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Wratislavia Cantans, Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie. Jest założycielem kwintetu wykonującego tanga Astora Piazzolli. Był prezesem Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od kwietnia 2008 Członek Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. W latach 90. XX w. współtworzył telewizyjny cykl dokumentalny pt. Wszystko jest muzyką, którego był prowadzącym i autorem scenariusza. Wspólnie z reżyserem Jackiem Kęcikiem i dyrygentem Bernardem Chmielarzem kieruje projektem Filharmonia Dowcipu, łączącym muzykę orkiestrową (w znacznej mierze klasyczną) z kabaretem. W 2009 nawiązał wraz z Filharmonią współpracę z Zenonem Laskowikiem i jego grupą Kabareciarnia. Zaowocowało to serią wspólnych koncertów oraz emitowanym w TVP2 programem Laskowik & Malicki. Znany z niezwykle bliskiego kontaktu z publicznością, w zadziwiający sposób łączy wirtuozerię muzyczną i słowną.


Adam Klocek

Adam Klocek (ur. 18 października 1973 w Krakowie) − polski dyrygent, kompozytor i pedagog; wiolonczelista. Od 3 stycznia 2006 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej. Od lutego 2012 jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Filharmonii Częstochowskiej. Gra na wiolonczeli Antonio Stradivariego de Vaux z 1717. W marcu 2001 dyrygował Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, która nagrała wraz z Randym Breckerem, Włodzimierzem Pawlikiem, Pawłem Pańtą i Cezarym Konradem płytę Night in Calisia, uhonorowaną w 2014 Nagrodą Grammy za najlepszy album dużego zespołu jazzowego. W 2014 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Adam Klocek jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych: Multimedia Amber Road Festival oraz Wszystkie Strony Świata w Puławach. Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego. Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. W sierpniu 2014 roku odbyło się prawykonanie jego suity Feniks z okazji 100-lecia zburzenia miasta Kalisza, napisanej dla Dawida Podsiadło oraz Moniki Borzym. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt dokonań w obszarze muzyki.


Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Filharmonia Częstochowska zainaugurowała działalność w 1945 roku koncertem w sali miejskiego teatru. W 1965 roku orkiestra otrzymała nowy piękny gmach z dwiema salami: koncertową i kameralną. W styczniu 1976 roku Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Częstochowie otrzymała miano Filharmonii. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej prowadzi działalność koncertową o szerokim zakresie repertuarowym, obejmujący koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe, kameralne, popularno rozrywkowe, oraz edukacyjne programy dla dzieci i młodzieży. Zespół symfoniczny składa się z wysokiej klasy profesjonalnych muzyków. Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie orkiestra bierze udział w licznych festiwalach oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą. Z Orkiestrą występują wybitni dyrygenci oraz najwybitniejsi polscy soliści i wielu wykonawców zagranicznych, m.in. dyrygenci: Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Karol Stryja, Stanisław Gałoński, Gabriel Chmura, Luciano Acocella (Włochy), Zelman Boxer (USA), Vladyslav Czarnecki (Niemcy), Cindy Egolf (USA), Volker Hempfiling (Niemcy), Michi Hayashi (Japonia), Vladimir Kiradjiev (Bułgaria), Olaf Koch (Niemcy), Arild Remmeril (Norwegia), Makoto Suehiro (Japonia), Joel Zuben (USA), Tsung Yeh (USA), Torsten Ostergen (Szwecja), Georg Mais (Niemcy), Tilo Lehmann (Niemcy), Antoine Mitchell (Wielka Brytania), Volker Schmidt-Gertenbach (Niemcy); wokaliści: Stefania Toczyska, Grażyna Brodzińska, Zofia Kilanowicz, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Bogdan Paprocki, Krzysztof Szmyt, Bogusław Morka, Adam Zdunikowski, Kazimierz Kowalski, Dariusz Stachura; instrumentaliści: Vadim Brodski, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Michał Urbaniak, Wanda Wiłkomirska, Piotr Pławner, Kevin Kenner (USA), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Krystian Zimmerman, Waldemar Malicki, Jadwiga Rappe, Krzysztof Jabłoński, Eric i Marc Franceries (Francja), Barbara Górzyńska, Andrzej Bauer, Menahem Breuer (Izrael), Pablo de la Cruz (Hiszpania), Christian Wetzel (Niemcy), Joshua Bell (USA), Vadim Repin (Rosja), Evelyn Glennie (Szkocja), Midori (Japonia).


Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas) – wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.
Siergiej Wowkotrub - muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce. Jest absolwentem prestiżowego Konserwatorium Muzycznego im. P. Czajkowskiego w Kijowie w klasie skrzypiec prof. A. I. Bażenowa. Pierwszy skrzypek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Sebastian Ruciński - gitarzysta, kompozytor, nauczyciel, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Tomek „Lufcik” Wójcik – gitarzysta, basista, kompozytor, nauczyciel, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Piotr Górka - kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.


Leliwa Jazz Band

Założony przez bandżystę Edwarda Wnęka zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Kapela podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody "Złota Tarka - Gold Washboard 2005" na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego – Warszawa 2005, Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego – Kolbuszowa 2006. Wyróżniony nagrodą "Uskrzydlony - 2005" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Zespół LJB brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in.: Krakowskie Zaduszki Jazzowe - Kraków, Baszta Jazz Festiwal - Czchów, Hot Jazz Spring - Częstochowa, Mazurska Fiesta Jazzowa - Giżycko, Old Jazz Night - Pisz, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem, Śląski Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jazz-Mandau - Zittau (D), International Jam Session (SK), Nemetkozi Dixieland Festival - Salgotarjan (HU), International Dixieland Most (CZ), Mezinarodni Tynistky Swingovy Festival (CZ), Salon Tradiocniho Jazzu Libis k. Prahy (CZ), Don Chento Jazz 2010 - Kaliningrad (RU). W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem.


Hot Jazz Spring All Stars – Swingujące Kruki

Tadeusz Orgielewski [PL] - kornet , XIII Honorowy Swingujący Kruk na XV-th Hot Jazz Spring 2019; Scott Hamilton [USA] - saksofon tenorowy, XII Honorowy Swingujący Kruk na XIV-th Hot Jazz Spring 2018; Trevor Richards [USA] - perkusja, VI Honorowy Swingujący Kruk na VIII-th Hot Jazz Spring 2012; Wojtek Kamiński [PL] - fortepian, IV Honorowy Swingujący Kruk na VI-th Hot Jazz Spring 2007; Wojciech Karolak [PL] - organy hammonda, VII Honorowy Swingujący Kruk na IX-th Hot Jazz Spring 2013; Michał Jaros [PL] - kontrabas ; Magdalena Howorska [PL] - wokal, laureatka I miejsca konkursu "Swingujący Kruk" na IX-th Hot Jazz Spring 2013; Jagoda Wojciechowska [PL] - wokal, laureatka I miejsca konkursu "Swingujący Kruk" na XIV-th Hot Jazz Spring 2018.Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą Swinging Golden Stream Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra