Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Ireneusz Kozera

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 02 - 04 czerwca 2017 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Program Festiwalu 2017

31.05.2017 - środa

Pokaz filmów o tematyce jazzowej - OKF Częstochowa.
Filmy: Był jazz; Excentrycy

01.06.2017 - czwartek

19.30 Jazz Klub "Five O'Clock" Częstochowa ul. Wilsona 16
Dixie Company
Otwarcie wystawy fotograficznej "Hot Jazz Spring w obiektywie częstochowskich fotografików".

02.06.2017 - piątek

18.00 Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej

19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
Vano Bamberger Quartet & Siergiej Wowkotrub
Andrzej Jagodziński Trio
Agnieszka Wilczyńska & Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej - Swingujące Piosenki Polskie.
Konferansjer - Justyna Królak

22.00 Jazz Klub "Five O'Clock" Częstochowa ul. Wilsona 16
South Silesian Brass Band
Jam Session - wstęp wolny

03.06.2017 - sobota

14.00 do 19.00 Aleje NMP
Marching Band "Leliwa Jazz Band"

16.00 OPK Gaude Mater
Kurs Tańca Swingowego.

19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
Breckenridge-Karolak-Connection
Singing Birds
Konferansjer - Dariusz Madejski

22.00 Jazz Club "Five O'Clock" Częstochowa ul. Wilsona 16
Five O'Clock Orchestra, feat. Neil Wilde & Wojtek Kamiński
Jam Session - wstęp wolny

04.06.2017 - niedziela

17.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
Darek Ziółek I cz. Darek Ziółek & Piotr Łobos II cz.
Georg Schroeter & Marc Breitfelder
Wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka Dymitrowi Markiewiczowi
Dymitr Markiewicz & His All Stars
Konferansjer - Janusz Jadczyk


Dyrektor Festiwalu - Ireneusz Kozera

Ireneusz Kozera dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. Działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Po zakończeniu studiów w WSN w Częstochowie i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie (1986). Funkcję dyrektora Filharmonii sprawował do 1992 roku. W 1993 ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ireneusz Kozera był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie. W roku 1995 pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. W 1996 Ireneusz Kozera zainicjował powstanie, zarejestrował i został Prezesem Zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W latach 1999-2010 był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). Laureat Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej. Od 29 grudnia 2011 otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy powołanie na stanowisko dyrektora Filharmonii Częstochowskiej..


Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Jego istniejący od 2005 roku zespół Aix Dixie Connection został przez niego zreaktywowany i istnieje nadal. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Swingtet Tadeusza ma już częściowo stały skład, tzn. Janusz Sołtysik i Piotr Łobos są już stałymi jego członkami. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.


Konferansjer - Justyna Królak

Justyna Królak, z wykształcenia romanistka, z zamiłowania wokalistka jazzowa znana nie tylko w częstochowskim środowisku jazzowym. Występuje na festiwalach jazzowych i współpracuje z muzykami jazzowymi z całego kraju. Od lat związana z częstochowskim środowiskiem jazzowym. Jest aktywnym członkiem stowarzyszeń jazzowych promujących ten rodzaj muzyki.


Konferansjer - Dariusz Madejski

Urodzony w Częstochowie absolwent Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na co dzień pracownik Impresariatu Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Od lat związany z częstochowskim środowiskiem muzycznym - współpracuje z muzykami przygotowując rozmaite projekty: cykliczne - m. in. Częstochowskie Zaduszki Artystyczne oraz okazjonalne - m.in.: 1050 - Rocznica Chrztu Polski Poznań, Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Dyrygent Chóru Częstochowskich Środowisk Twórczych.


Konferansjer - Janusz Jadczyk

Ukończył WSP w Częstochowie 1984 kierunek wychowanie muzyczne. Następnie Główna Szkołę Handlowa w Warszawie, podyplomowe studium menadżerskie. Uzyskał dyplom zawodowy artysty teatralnego i estrady. Jest także dziennikarzem i publicystą. Organizuje i reżyseruje i prowadzi imprezy , przyjęcia, bankiety, konferencje prasowe. Zdecydowanie większość dorosłego życia realizuje w kulturze i mediach. W 1997 r. Został odznaczony przez wojewodę częstochowskiego – Zasłużony dla rozwoju woj. Częstochowskiego. Pracował w Urzędzie miasta, potem w Muzeum W Częstochowie. Od 2004 roku objął funkcje dyrektora częstochowskiego muzeum.


Dixie Company

Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company od ponad dwudziestu czterech lat uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival, w którym wzięli udział między innymi legendarny klarnecista Mr Acker Bilk, oraz angielski trębacz Kenny Ball. Festiwalowymi gośćmi byli także artyści z Australii, Czech, Danii, Holandii, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii Ukrainy i USA. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili w Toledo, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Santa Monica i na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento. Aktualny skład Dixie Company: Krzysztof Zaremba - tbn, leader; Jakub Marszałek - tp, kazoo; Rafał Kubale - cls; Mariusz Gajdziel - bass; Wojciech Warszawski – bj, voc; Piotr Soroka - dr, washbord.


Andrzej Jagodziński

Andrzej Jagodziński kończył klasę waltorni w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jeszcze w trakcie studiów dostał posadę waltornisty w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Jednocześnie zaczął jako pianista prowadzić trio jazzowe. Zgłosił się z nim na konkurs „Złota Tarka” w 1979. Wygrał. Tam zauważył go Henryk Majewski, który zaproponował mu współpracę. To stanowiło początek jego profesjonalnej kariery pianistycznej. Andrzej Jagodziński grał m.in. z grupami Old Timers, Swing Session, String Connection , Quintessence (Birthday – jazzowy album roku 1992), Big Warsaw Band, w kwartecie Janusza Muniaka, w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego i w „Czwartecie” Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Jego najpopularniejszą płytą jest Chopin z 1993 w trio z Adamem Cegielskim na basie i Czesławem „Małym” Bartkowskim na perkusji. Dostał za nią „Fryderyka” w kategorii najlepsza płyta jazzowa. Album ten zapoczątkował swoistą modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage oraz Istanbul International Festival. Na festiwalu "Hot Jazz Spring" przedstawi on swoją kompozycję "Swingujące piosenki polskie". Będzie to jej prapremiera.


Agnieszka Wilczyńska

Agnieszka Wilczyńska - wokalistka jazzowa. Absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (1998, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Występowała m.in. na festiwalach: JazzPol Festival, Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Złota Tarka oraz Jazz Hot Spring Festiwal. Współpracowała m.in. z: Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahornym, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Skowronem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim oraz Zbigniewem Wegehauptem. Jako pedagog pracowała jako wykładowca śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (1998–2007), nauczyciel śpiewu w Fundacji działającej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wykładowca śpiewu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swoim koncie ma dwie Złote płyty: „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski) oraz „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Agnieszka Wilczyńska nagrała piosenkę pt. „Twoje szczęście” do serialu „Barwy szczęścia”. Debiut aktorski w spektaklu Listy na wyczerpanym papierze, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Polski, premiera: 21 września 2013


Adam Klocek

Adam Klocek - dyrygent i wiolonczelista, laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk mianując swoim asystentem. Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z Miodowej. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Maksymiuka dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Filharmonii Krakowskiej). Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej czy Wrocławskiej. W latach 2007-2009 był także dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej w Arizonie (USA).W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem Gloria Artis. W roku 2012 Adam Klocek został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie.


Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Filharmonia Częstochowska zainaugurowała działalność w 1945 roku koncertem w sali miejskiego teatru. W 1965 roku orkiestra otrzymała nowy piękny gmach z dwiema salami: koncertową i kameralną. W styczniu 1976 roku Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Częstochowie otrzymała miano Filharmonii. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej prowadzi działalność koncertową o szerokim zakresie repertuarowym, obejmujący koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe, kameralne, popularno rozrywkowe, oraz edukacyjne programy dla dzieci i młodzieży. Zespół symfoniczny składa się z wysokiej klasy profesjonalnych muzyków. Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie orkiestra bierze udział w licznych festiwalach oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą. Z Orkiestrą występują wybitni dyrygenci oraz najwybitniejsi polscy soliści i wielu wykonawców zagranicznych, m.in. dyrygenci: Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Karol Stryja, Stanisław Gałoński, Gabriel Chmura, Luciano Acocella (Włochy), Zelman Boxer (USA), Vladyslav Czarnecki (Niemcy), Cindy Egolf (USA), Volker Hempfiling (Niemcy), Michi Hayashi (Japonia), Vladimir Kiradjiev (Bułgaria), Olaf Koch (Niemcy), Arild Remmeril (Norwegia), Makoto Suehiro (Japonia), Joel Zuben (USA), Tsung Yeh (USA), Torsten Ostergen (Szwecja), Georg Mais (Niemcy), Tilo Lehmann (Niemcy), Antoine Mitchell (Wielka Brytania), Volker Schmidt-Gertenbach (Niemcy); wokaliści: Stefania Toczyska, Grażyna Brodzińska, Zofia Kilanowicz, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Bogdan Paprocki, Krzysztof Szmyt, Bogusław Morka, Adam Zdunikowski, Kazimierz Kowalski, Dariusz Stachura; instrumentaliści: Vadim Brodski, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Michał Urbaniak, Wanda Wiłkomirska, Piotr Pławner, Kevin Kenner (USA), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Krystian Zimmerman, Waldemar Malicki, Jadwiga Rappe, Krzysztof Jabłoński, Eric i Marc Franceries (Francja), Barbara Górzyńska, Andrzej Bauer, Menahem Breuer (Izrael), Pablo de la Cruz (Hiszpania), Christian Wetzel (Niemcy), Joshua Bell (USA), Vadim Repin (Rosja), Evelyn Glennie (Szkocja), Midori (Japonia).


Hot Jazz Spring w obiektywie częstochowskich fotografików

Autorami wystawy "Hot Jazz Spring w obiektywie częstochowskich fotografików" jest czterech częstochowskich, znanych fotografików, którzy od lat towarzyszą festiwalowi. Każdy z nich przedstawi 5 prac, które jego zdaniem najtrafniej oddają jego niepowtarzalną atmosferę. Swoje fotografie przedstawią : Grzegorz Skowronek, Zbigniew Burda, Leszek Pilichowski oraz Marcin Szpondrowski. Prace te pozostaną w Jazz Klubie "Five O'Clock" po otwarciu wystawy do września 2017.


Leliwa Jazz Band

Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Kapela podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody "Złota Tarka - Gold Washboard 2005" na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego – Warszawa 2005, Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego – Kolbuszowa 2006. Wyróżniony nagrodą "Uskrzydlony - 2005" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Zespół LJB brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in.: Krakowskie Zaduszki Jazzowe - Kraków, Baszta Jazz Festiwal - Czchów, Hot Jazz Spring - Częstochowa, Mazurska Fiesta Jazzowa - Giżycko, Old Jazz Night - Pisz, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem, Śląski Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jazz-Mandau - Zittau (D), International Jam Session (SK), Nemetkozi Dixieland Festival - Salgotarjan (HU), International Dixieland Most (CZ), Mezinarodni Tynistky Swingovy Festival (CZ), Salon Tradiocniho Jazzu Libis k. Prahy (CZ), Don Chento Jazz 2010 - Kaliningrad (RU). W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem.


Breckenridge-Karolak-Connection

Stanley Breckenridge(USA) - wokalista, kompozytor, pianista, doktor muzykologii Uniwersytetu Claremont w Kalifornii. Stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, który z ogromnym powodzeniem występował we Francji, Japonii, Polsce, na Węgrzech, a także w USA, prowadząc serie wykładów ilustrowanych muzyką w jego wykonaniu. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował z wieloma sławami m.in. Nancy Sinatrą, Bobby Blue Bland, Billem Cosby. Wydał siedem autorskich albumów , a jego kompozycje można znaleźć także w repertuarze innych artystów, jest również autorem muzyki do filmów dokumentalnych i reklam. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance“ („Edukacja przez muzykę“) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii.
Wojciech Karolak - karierę muzyczną rozpoczął w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia. W 1962 założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków "Jazz Forum") za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. Od lat 90. XX wieku współpracował regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, w projekcie gospel Magdy Piskorczyk W hołdzie Mahalii Jackson, a także występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Wojciech Karolak jest laureatem wyróżnienia "Honorowy Swingujący Kruk" , które zostało mu wręczone na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" w roku 2013.
Tolek Lisiecki - kontrabasista współpracujący od 48 lat z JBBO oraz z Leszek Żądło European Art. Ensemble.
Wiesław Jamioł - perkusista, członek JBBO od 1999 roku ad 6 lat w Leszek Żądło European Art. Ensemble.


Five O'Clock Orchestra feat. Neil Wilde & Wojtek Kamiński

Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra powstał w 1969 roku. oku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Zespół Five O'Clock Orchestra wydał 4 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską, Jubillee. W repertuarze orkiestry znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Skład zespołu: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista, kompozytor; Janusz Sołtysik - klarnecista, saksofonista i pianista; Jakub Moroń -puzonista; Maciej Cichoń - grający na banjo i gitarze; Piotr Górka - kontrabasista; Andrzej Wardęga - perkusista i wokalista.
Neil Wilde - pianista, wokalista, autor muzyki i tekstu pochodzący z hrabstwa Yorkshire w Anglii. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 17 lat. Po regularnych podróżach i koncertach w Skandynawii w 1991 r. osiedlił się w Norwegii. Pracował tam w telewizji oraz radiu, gdzie został okrzyknięty „Najlepiej strzeżonym norweskim sekretem”. Koncertował w wielu miejscach świata, m.in. takich jak: Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, USA, Hiszpania, Polska, Tajlandia. Największy wpływ miały na niego takie osobistości jak Jerry Lee Lewis i Elvis Presley przez co szybko zaczął interesować się boogie-woogie i rock and rollem. W efekcie wypracował swój niepowtarzalny styl śpiewania oraz gry na pianinie. Potrafi zabawiać publiczność grając na fortepianie w dość nietypowy sposób, używając wieszaków, wałków to malowania, nóg, łokci, a wszystko to w stylu boogie-woogie. Już przez ponad 40 lat podróżuje po całym świecie sprawiając ludziom przyjemność swoimi występami.
Wojtek Kamiński - pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami. Współpracował z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Zrealizował też dwa recitale telewizyjne Ragtim'y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat Wojciecha Kamińskiego. W roku 1965 założył zespół Old Timers, który do dzisiaj odnosi sukcesy w całej Europie i należy do ścisłej czołówki tego gatunku. Swing Workshop jest jednym z wielu projektów, które zbudował od podstaw. Zespół powstał w 1978 roku, ostatnio reaktywował się i wydał płytę. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka.


Darek Ziółek

Darek Ziółek - jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów basowych, pianista aranżer. Zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Koncertował na estradach w Polsce i za granicą z plejadą artystów między innymi z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Ewą Urygą, Ireneuszem Dudkiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Wodeckim. Współpracował z wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi. Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele zostało nagrodzonych przez prestiżowe czasopisma muzyczne ( między innymi nagroda dla najlepszej płyty bluesowej w 2001 roku i dla najlepszej płyty rockowej w roku 2005). Album „Cztery basy”, nagrany z grupą „ Krzak”, został uhonorowany w ubiegłym roku nagrodą Fryderyka. Za autorską płytę „4 Bass” Dariusz Ziółek otrzymał od czasopisma „ Gitara i bas” nagrodę specjalną „ za wybitne osiągnięcia basowe”.


Piotr Łobos

Piotr Łobos - pianista jazzowy, po kilkunastoletnim pobycie za granicę wrócił do Częstochowy. Nie trwało długo, by jego obecność zauważono nie tylko w klubach jazzowych naszego miasta. Jako absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiadający doskonały warsztat muzyczny jest często zapraszany do różnych projektów, nie tylko jazzowych. Przez wiele lat pracował w "Teatrze Rozrywki" w Chorzowie. Z czasem postanowił utworzyć własną formację. Stał się nią jego kwintet, który przedstawił w zeszłym roku.


stat4u Usługi finansowe Mini Clubman Stomatolog Częstochowa nauka na pianinie Nauka na perkusji Gliwice

Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą SGS Stroiciel Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra